Južnoafriška atletinja Caster Semenya, ki je bila vse od leta 2009, ko je bila zlata na svetovnem prvenstvu v teku na 800 m, predmet dolgih razprav o njenem spolu in testiranj, je spet pod žarometi. Na prizorišču SP v Londonu, kjer je bila Semenya bronasta na 1500 m, razpravljajo o spremembi pravil IAAF glede naravnega testosterona med atletinjami.
Semenya je spet predmet debat v luči dejstva, da želi mednarodna atletska zveza IAAF spremeniti pravila glede testosterona, ki ga telo naravno proizvede v telesu, med atletinjami. Študija IAAF in Svetovne protidopinške agencije Wade je namreč pokazala, da so športnice, ki imajo naravno visoko raven testosterona, v prednosti glede na tekmice; tekmovalna prednost naj bi znašala 4,5 odstotka.
Šestindvajsetletnica, dvakratna olimpijska prvakinja na 800 m in prav tako dvakratna svetovna prvakinja na tej razdalji je bila ena od atletinj, ki je morala jemati zdravila za znižanje ravni testosterona vse do leta 2015, ko je Mednarodno športno razsodišče v Lozani (Cas) zavrglo pravilo IAAF, ki je uveljavljajo limit pri višini naravnega testosterona med atletinjami.
“O teh stvareh ne razmišljam. To ni moja stvar. S tem se ukvarjajo drugi,” je vztrajala Semenya in dodala: “Takšne naslove in članke prebiram že vse od leta 2009.” Ko je osvojila zlato v teku na 800 m, so se pojavila vprašanja o njenem spolu, nato pa zaradi postopka IAAF ni smela tekmovati naslednjih 11 mesecev.
“Včasih te to razjezi, včasih te dolgočasi. Zame osebno je to vse preteklost. Kdor se s tem ukvarja, naj se, to ni moja stvar. Zdaj me niti ne moti več. Nisem oseba, ki bi se osredotočala na negativne stvari v življenju. Sem ‘pozitivka’ in na vse, kar se mi zgodi v življenju, skušam gledati s svetle strani,” je dejala Južnoafričanka in dodala: “To je vse skupaj zame le izguba časa.”
Na vprašanje, ali bi se spet podredila pravilom o znižanju testosterona, če jih bodo pri IAAF spet uvedli, je dejala: “Res nimam časa za te neumnosti.”
Semenyo v Londonu čaka še njena paradna disciplina, tek na 800 m, v kateri je nekoč blestela tudi Slovenka Jolanda Čeplak, potem pa je bila junija 2007 pozitivna na dopinškem testu; v njenem telesu so odkrili prepovedani krvni doping eritropoetin (Epo).
Foto: Šport TV