single
[2759]
126849
sport_tv_logo_navigation_mini.png

Pravila evropskega prvenstva, ki jih morda niste poznali

Avtor: Kenny Jan
28. 5. 2021, 16.25

Pravila prihajajočega tekmovanja EURO 2020 zajemajo vse, kar si človek lahko zamisli, in še več - tudi, kaj se zgodi s pokalom in kakšne številke lahko nogometaši nosijo na hrbtu svojega dresa.

Osnove evropskega prvenstva, ki bi se moralo odviti lansko leto, pa je bilo zaradi koronavirusa prestavljeno na letos, že poznate: za najboljšega na stari celini se bo potegovalo 24 ekip, ki bodo razvrščene v 6 skupin, po skupinskem delu pa sledijo izločilni boji.

Pravila evropskega prvenstva so sicer uraden dokument, ki zajema več kot 19.000 besed na približno 70 straneh, za vas pa smo izluščili tiste, ki jih morda niste poznali.

Pokal Henrija Delaunaya, uradno priznanje evropskega prvenstva, je vedno v lasti Uefe. Pokal, ki ga zmagovalec lahko odnese domov, je v bistvu replika originalne nagrade. Zmagovalni finalni tabor prejme 40 zlatih, poraženi pa 40 srebrnih medalj, ki so dodeljene nogometašem in strokovnemu štabu. Vsaka sodelujoča ekipa prejme tudi spominsko plaketo.

Če se tekma zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne more izpeljati, pravila navajajo, da mora biti odigrana (dopolnjena) naslednji dan, zaželjeno je na isti lokaciji. Ekipe lahko sicer zamenjajo igralce, vendar z nekaj izjemami:
– nogometaš, ki je bil na prvi tekmi izključen, na drugi ne sme nastopiti
– ekipa, ki je prekinjeno tekmo končala s kakšnim izključenim nogometašem, jo mora naslednji dan nadaljevati z istim številom nogometašev v polju
– rumeni kartoni s prekinjene tekme se prenesejo tudi v nadaljevanje

Na letošnje evropsko prvenstvo je zaradi vseh nevšečnosti okoli Covida-19 ekipam dovoljeno pripotovati s 26 nogometaši. Kljub temu pa bo število dovoljenih igralcev na vsaki tekmi še vedno znašalo 23. Na posameznem obračunu lahko ekipe v 3 rundah opravijo 5 zamenjav, dovoljena pa bo tudi 6. menjava, in sicer zgolj v primeru podaljškov.

Obe ekipi morata na prizorišče srečanja prispeti najkasneje 75 minut pred začetnim žvižgom. Moštvi prejmeta tudi natančna navodila, kdaj lahko odideta na segrevanje, koliko slednje lahko traja in kdaj bosta začetni enajsterici zakorakali na travnato zelenico. Omejene pa so celo himne – na 90 sekund.

Vsak nogometaš, pa če tudi ‘domače’ reprezentance, mora imeti pri sebi veljaven osebni dokument, po katerem se ga lahko identificira. V nasprotnem primeru nima dovoljenja za nastop.

Številke na dresih morajo biti med 1 in 26. Pravila navajajo, da mora biti številka 1 dodeljena izključno vratarju, ostalih 25 pa lahko vsak štab dodeli po svoji volji. Vsaka reprezentanca mora imeti tudi drese brez številk v obeh kombinacijah barv, domači in gostujoči, v primeru, da mora v vrata stopiti kateri izmed nogometašev v polju.

Vsaka izbrana vrsta bo na klopi imela na voljo 18 sedežev: 12 za rezervne nogometaše, 6 pa za strokovni štab, vključujoč zdravnika. Vsaka reprezentanca pa je upravičena še do dodatnih 5 sedišč za tehnično ekipo.

Nogometaševo delo po zadnjem sodnikovem žvižgu še zdaleč ni končano. Vsaj eden iz vsake ekipe bo po vsaki tekmi moral stopiti še pred kamere in dati izjave za medije. Poleg trenerja morajo biti še vsaj 4 nogometaši, ki so imeli na tekmi večji vpliv, dostopni za medijske hiše v roku 15 minut po koncu obračuna.

Foto: Šport TV

Zadnje video vsebine

1

Bayern prvič v sezoni brez vseh točk, lekarnarji na Allianz Areni iztržili remi (VIDEO)...Več

2

Železarji do nove zmage v podaljšku (VIDEO)...Več

3

Ne bi verjeli, če ne bi videli! Švedski vratar branil nemogoče (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Alarm Rodri...Več

2

Gajser še ni vrgel puške v koruzo: Kljub izgubi rdeče številke se bom boril vse do konca...Več

3

Boromisa: “Imamo fante, ki lahko igrajo na evropski ravni” (VIDEO)...Več