228547

Najhitrejši gol v zgodovini EP ni bil dovolj niti za remi

Avtor: Lamin Diallo
15. 6. 2024, 23.34

Nogometna reprezentanca Italije je v zadnji sobotni tekmi evropskega prvenstva v Nemčiji v drugi tekmi skupine B v Dortmundu premagala Albanijo z 2:1 (2:1).

Italijani so tekmovanje v skupini C, ki velja za eno najzahtevnejših na EP, začeli s pričakovano zmago, a so se morali zanjo kar potruditi. Po začetnem šoku v prvi minuti so poskrbeli za preobrat, na koncu pa z nadzorovanim drugim polčasom prišli do načrtovanih treh točk.

Italija, branilka naslova s prejšnjega prvenstva, je bila jasen favorit, toda Albanci so presenetili že v prvi minuti. Slabo italijansko izvajanje avta je kaznoval Nedim Bajrami, ki je dosegel vodilni zadetek po prestreženi podaji z natančnim strelom pod prečko.

Njegov zadetek po le 23 sekundah je nov najhitreje dosežen gol na EP, pred tem je bil rekorder Rus Dmitrij Kiričenko, ki je leta 2004 proti Grčiji zadel po 67 sekundah.

A Albanija ni dolgo zdržala na krilih nepričakovanega gola. Italija je takoj strnila vrste in vse moči usmerila v napad, tako da je bil v nadaljevanju polčasa najbolj zaposlen na terenu albanski vratar Thomas Strakosha.

Prvega navala Italije sicer ni mogel ustaviti. V 11. minuti je Lorenzo Pellegrini natančno podal pred gol, tam pa je žogo z glavo v mrežo z nekaj metrov poslal Alessandro Bastoni.

Pet minut zatem je po dolgi italijanski akciji Federico Dimarco podal nazaj na rob kazenskega prostora, od tam pa je neubranljivo zadel Nicolo Barella, ki je sicer moral počakati na potrditev iz sobe za Var.

V 33. je bil blizu povišanju vodstva Davide Frattesi, ki je iz bližine žogo poslal v vratnico, a jo je tja s konicami prstov preusmeril Strakosha. Pet minut zatem pa je skorajda iz istega mesta udaril še Gianlucca Scamacca, spet pa je bil boljši albanski vratar.

Nadaljevanje je bilo precej bolj mirno. Italija je močno znižala ritem in predvsem branila ugoden izid, Albanija pa takšne igre ni mogla presekati. Bolj nevarni so bili kljub vsemu azzurri, toda poskusa Frattesija in Federica Chiese vendarle nista pomenila večjega zalogaja za Strakosho.

Italija je tako nadzorovala potek tekme skoraj do konca, a v 90. ni veliko manjkalo do še enega presenečenja. Rey Manaj je pobegnil po desni strani in iz neposredne bližine meril proti vratom, a se je Donnarumma žoge dotaknil, tako da je odletela vzporedno z golovo črto in ostalo je pri tesni italijanski zmagi.

1

2

Dobrosrčna poteza Tima Gajserja: Mladi navijač prejel dres in od sreče kar zajokal (VIDEO)...Več

3

Gerčar o Pradu: V najboljši formi je bil v začetku sezone (VIDEO)...Več

1

Sijajen uvod EURA za Slovenijo: Četa Matjaža Keka odščipnila točki favorizirani Danski...Več

2

Šeško tik pred podpisom nove pogodbe...Več

3

Bundesliga ponudila nov čudež: Po porazu s tremi, do zmage s štirimi goli za obstanek v ligi! (VIDEO)...Več