Konec tedna bo dirkaško pester, tako kot vedno bosta zadnji majski vikend na sporedu obe najprestižnejši dirki na svetu. V Monte Carlu bodo v kneževini, tudi ob spominu na preminulega legendarnega Nikija Laudo, dirkači formule 1, na drugem koncu sveta pa bodo vozili prestižnih 500 milj Indianapolisa, letos že v 103. izvedbi.
Za evropske ljubitelje avtomobilizma je letošnji Indy del mika izgubil že pred začetkom. Dvakratni svetovni prvak v formuli 1 Španec Fernando Alonso si v svoji športni karieri obupno želi še tretje lovorike, da bi dosegel dirkaški “sveti trojček” (zmaga v Monte Carlu v formuli 1, zmaga na 24 ur Le Mansa in zmaga na Indyju 500).
Vsaj za eno leto bo moral sanje preložiti, saj se v kvalifikacijah, potem ko je pred tem doživel in praktično brez posledic tudi prestal hudo nesrečo, ni uvrstil med 33 dirkačev s pravico nastopa. Voznik McLarna si je zelo želel ponoviti uspeh Britanca Grahama Hilla, doslej edinega voznika s trojno krono.
V dodatnih kvalifikacijah za preostala tri prosta mesta na letošnjem Indyju je Alonso osvojil nehvaležno četrto mesto in ostal prvi, ki nima pravice nastopa na dirki.
“Taka dirka je velik izziv. Lahko ti prinese velik uspeh ali pa veliko razočaranje. Danes sem razočaran, a obenem vesel, saj sem raje tukaj, kot pa da bi kot številni gledalci prireditev gledal po televiziji. Poskusil sem,” je povedal Španec.
Pole position oziroma najboljše izhodišče na dirki si je privozil Francoz Simon Pagenaud, zmagovalec serije Indy leta 2016. Za njim bosta dirko začela Ed Carpenter in Spencer Pigot, iz druge vrste pa Ed Jones, Colton Herta in Will Power.
Zanimivo je, da je Pagenaud prvi Francoz z najboljšim startnim položajem po stoletju, saj je davnega leta 1919 kvalifikacije dobil Rene Thomas. Obenem je letošnje izhodišče številka 1 na dirki že skupno 266. v zgodovini dirk serije Indy za ekipo Penske, katere član je Francoz. Pagenaud je zasijal ob pravem času; zadnjo zmago v Indyju ima iz leta 2017, zadnji “pole position” iz julija tega leta.
“Neverjetno, kaj dela ekipa Penske. Imamo najboljšo opremo. Moja vožnja je bila na meji, sem pa izkoristil izjemen avto,” je po kvalifikacijah dejal Francoz. Nekoliko manj uspešen je bil lanski zmagovalec, Avstralec Power, tudi član Penskeja, ki je kvalifikacije končal na šestem mestu. Še en zmagovalec zadnjih let, Američan Alexander Rossi, je bil deveti, najuspešnejši še aktivni dirkač z dvema zmagama Helio Castroneves pa 12.
Lani je Will Power za svojo prvo zmago premagal domačina Carpenterja in Novozelandca Scotta Dixona. Za Avstralca je bila to prva zmaga na dirki, ki so jo zaznamovala številna trčenja in odstopi, med drugimi do cilja ni prišla niti Danica Patrick, doslej najvišje uvrščena voznica na tej dirki (tretja leta 2009), za katero je bil lanski nastop zadnji v karieri na slovitem ovalu.
V zadnjem desetletju sta bila med zmagovalci le dva Američana: leta 2016 Rossi in leta 2014 Ryan Hunter-Reay; leta 2017 je slavil Japonec Takuma Sato, 2015 nekdanji zvezdnik formule 1 Kolumbijec Juan Pablo Montoya, leta 2013 Brazilec Tony Kanaan, v letih 2012 in 2010 Škot Dario Franchitti, 2011 Britanec Dan Wheldon, leta 2009 pa Brazilec Castroneves.
V bogati zgodovini – dirko so prekinili oziroma je niso izvedli le za nekaj let med obema svetovnima vojnama – so okroglo stoletnico prve dirke praznovali leta 2011, stoto dirko pa 2016. Na oni strani Atlantika je Indy 500, kot je priljubljeno skrajšano ime tekmovanja, eden najbolj prepoznavnih avtomobilističnih spektaklov.
Po štiri zmage imajo A. J. Foyt, Al Unser starejši in Rick Mears, med še aktivnimi pa Helio Castroneves dve. Med ekipami pa je najboljši Penske s 17 zmagami na slovitem ovalu.
Foto: Sportida.com
VIR: STA