[3]
229954

Hrvaška razkrila vse slovenske težave v obrambi in slavila s +16

2. 7. 2024, 22.29

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 1. krogu kvalifikacij za olimpijske igre izgubila s Hrvaško z 92:108 (16:31, 41:54, 68:93).

Košarkarji Slovenije so s porazom začeli kvalifikacijski turnir v Pireju za olimpijske igre v Parizu. Izgubili so proti Hrvaški z 92:108.

Hrvati so si z zmago na stežaj odprli vrata do prvega mesta v skupini, varovanci selektorja Aleksandra Sekulića pa si bodo skušali napredovanje v polfinalu zagotoviti v četrtek ob 16.30 proti Novi Zelandiji.

Slovenija je slabo odprla tekmo, predvsem nenatančna je bila v napadu. V prvi četrtini je zadela vsega štiri koše iz igre, prvo trojko pa je zadela šele v petnajstem poskusu ob zaključku prvega polčasa. Luka Dončić je v prvih desetih minutah zbral vsega štiri točke, do odmora 16 ob zgolj 25-odstotnem metu 4:16.

Nenatančna igra v napadu je pustila posledice tudi v slovenski obrambi, saj so imeli Hrvati dovolj odprtih metov (7 trojk v prvem polčasu), da so si že v prvi četrtini priigrali 18 točk naskoka (31:13).

Petnajstminutna pavza ni prebudila slovenskih košarkarjev. Hrvaška je še naprej zadevala z vseh položajev in v uvodnih petih minutah drugega dela dosegla 20 točk ter prednost povišala na 21 točk (74:53).

Poteka tekme ni spremenila niti skoraj polurna prekinitev pri izidu 81:60 zaradi tehničnih težav na semaforju. Slovenija enostavno na obeh straneh igrišča ni bila prava in čeprav je bil Dončić na koncu prvi strelec tekme ter dosegel trojni dvojček, njegov prispevek in pomoč soigralcev nista bila dovolj za preobrat.

Slovenija je v zadnjih desetih letih na uradnih tekmah več točk prejela le od ZDA v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Barceloni 2014 (119).

Dončić je dosegel 26 točk ob metu 8:23 iz igre – za dve točki 8:14, trojke 0:9, ob tem pa je zbral še deset podaj in 11 skokov, 19 točk je dodal Klemen Prepelič (trojke 4:11), po dvanajst pa Josh Nebo (9 skokov) in Vlatko Čančar (met iz igre 3:7).

Na drugi strani je poleg Daria Šarića (19 točk, 10 skokov, 10 podaj), Ivice Zubca (18 točk, 8 skokov) in Maria Hezonje (12 točk) izstopal 180 centimetrov visoki organizator igre Goran Filipović z 21 točkami in metom za tri točke 6:7.

Za zadnja štiri mesta na igrah v Parizu, ki se bodo začele čez dobre tri tedne, se trenutno poteguje 24 reprezentanc na štirih kvalifikacijskih turnirjih. Poleg v Pireju, kjer so v drugi skupini Grčija, Egipt in Dominikanska republika (slednja je danes dobila uvodno tekmo proti Egiptu z 90:77), še v Valencii, Rigi in San Juanu na Portoriku.

Zmagovalci turnirjev se bodo na dvanajstčlanskem olimpijskem turnirju pridružili Francozom, ZDA, Srbiji, Nemčiji, Kanadi, Japonski, Avstraliji in Južnemu Sudanu. Najboljši iz Pireja bodo predtekmovanje v Lillu igrali proti Avstraliji, Kanadi in zmagovalcu turnirja v Valencii.

1

Visoka zmaga Slovenije za polfinale kvalifikacijskega turnirja (VIDEO)...Več

2

Dončić po zmagi nad Novo Zelandijo: Zafrknil sem, ker nisem dal trojke, bili bi prvi (VIDEO)...Več

3

Sekulić po uvrstitvi v polfinale: Bili smo stisnjeni v kot, naši fantje so dobro odreagirali (VIDEO)...Več