Slovenski rekorder Luka Janežič je na olimpijskih igrah v Tokiu v polfinalu teka na 400 m zasedel 15. mesto in se ni uvrstil v torkov finale. Tekel je svoj najboljši izid sezone 45,36 sekunde v prvi od treh skupin, v kateri je bil sedmi.
Janežič je bil na prvi progi v uvodni polfinalni skupini in bi moral za preboj v finale zasesti eno izmed prvih dveh mest ali pa biti izmed preostalih vsaj drugi najhitrejši po času. To je bila glede na njegovo letošnjo sezono, v kateri ga je dolgo pestila poškodba, praktično nemogoča naloga.
Petindvajsetletni član celjskega Kladivarja je slovenski rekord tekel leta 2017 v Monaku, ko so mu namerili 44,84 sekunde. Temu času se je letos najbolj približal najprej v kvalifikacijah v japonski prestolnici, ko si je polfinale zagotovil s 45,44 sekunde in 18. izidom.
V polfinalni skupini in tudi med vsemi v polfinalu je bil najhitrejši Kirani James iz Granade s 43,88 sekunde, kar je dobrih osem desetink slabše od svetovnega in olimpijskega rekorda Južnoafričana Wayda van Niekerka z OI v Riu de Janeiru (43,03).
Na teh OI pred petimi leti je bil James drugi, olimpijski naslov je osvojil leta 2012 v Londonu, svetovni prvak pa je postal leta 2011 v Daeguju.
V kvalifikacijski skupini v Tokiu je bil drugi aktualni svetovni podprvak Anthony Jose Zambrano, Kolumbijec je za južnoameriški rekord prav tako kot James tekel pod 44 sekundami (43,93). Van Niekerk je tekel v tretji polfinalni skupini, vendar je svetovni rekorder ostal brez finala na petem mestu v skupini, 45,14 sekunde pa je bilo dovolj le za skupno 12. mesto.
Janežič je že nastopil na OI in osvojil 17. mesto leta 2016 v Riu. Evropski prvak za mlajše člane leta 2017 je bil na SP najvišje v dvorani leta 2017 v Birminghamu, kjer je bil sedmi, na prostem pa na 28. mestu v Pekingu leta 2015.
Na evropskih prvenstvih je bil najbližje odličju v dvorani leta 2019 v Glasgowu, kjer je bil četrti, mesto nižje pa letos v poljskem Torunu. Na EP na prostem je bil dvakrat peti, leta 2016 v Amsterdamu in v Berlinu leta 2018.
Tega leta je bil polfinalist tudi na dvoranskem SP v Birminghamu, kjer je končal na sedmem mestu in za las zgrešil finale. Med letoma 2017 in 2019 je bil najboljši slovenski atlet leta, lani je bil varovanec trenerja Roka Predaniča v tem točkovanju drugi.
Foto: Sportida.com
Vir: STA